Inflace se v březnu pohybovala okolo dvou procent, předvídají analytici

|

Meziroční inflace se v březnu pohybovala v blízkosti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB), kterého dosáhla v únoru poprvé od prosince 2018. Předpokládají to analytici. V meziměsíčním srovnání podle nich pokračovalo zlevňování potravin, přetrvávalo ale zvýšené tempo růstu cen ve službách. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o březnové inflaci ve středu.

„V průběhu března zřejmě oproti předchozímu měsíci pokračoval mírný pokles cen potravin, konec období zimních dovolených přinesl tradiční zlevňování rekreací a příznivý vývoj na energetickém trhu patrně udržel na uzdě i ceny spojené s bydlením. Zdražovaly naopak pohonné hmoty, téměř jistě i oděvy a obuv, stravování a ubytování a také výrobky pro domácnost,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj ceny v březnu ve srovnání s únorem vzrostly o 0,1 procenta, meziroční inflace zůstala na dvou procentech.

Dvouprocentní růst cen ve srovnání s loňským březnem očekávají rovněž analytici Raiffeisenbank. „Inflaci táhly dolů především ceny potravin, kde se projevují dvouciferné poklesy cen zemědělských výrobců, snížení DPH z 15 procent na 12 procent či konkurenční boj o zákazníka. Podle naší predikce tento trend pokračoval i v březnu,“ uvedli. Upozorňují ale na zdražení pohonných hmot a na pokračující růst cen služeb, který označuje za proinflační riziko i ČNB.

Podle analytiků České spořitelny by se inflace v březnu mohla dostat pod dvouprocentní hranici a dosáhnout 1,8 procenta. „Některá data naznačují další pokles cen potravin a cen energií. Naopak proinflačně stále působí ceny služeb, růst cen ropy a slabá koruna,“ uvedli.

V dalších měsících čekají analytici České spořitelny mírné zrychlení inflace nad dvě procenta. „Ačkoliv inflační tlaky výrazně zeslábly, stále jsou v české ekonomice přítomny. A pokud se naplní očekávání postupného ekonomického oživení, ve druhé polovině letošního a v příštích dvou letech by se inflace měla pohybovat nad inflačním cílem,“ uvedli. Průměrná letošní inflace podle nich dosáhne 2,2 procenta po loňských 10,7 procenta.

V únoru meziroční inflace v Česku klesla na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Analytici ale varovali, že ještě nelze hovořit o úplném překonání inflace, upozorňovali zejména na rychlejší růst cen služeb. Zpomalení inflace také neznamená návrat cen na dřívější úroveň, ale nižší tempo jejich růstu.

Předchozí

Houlík nově pracuje pro Eversheds Sutherland

Etický kodex má vytvořit ze sportu bezpečné prostředí

Další