Meziroční inflace se v březnu pohybovala v blízkosti dvouprocentního cíle České národní banky (ČNB), kterého dosáhla v únoru poprvé od prosince 2018. Předpokládají to analytici. V meziměsíčním srovnání podle nich pokračovalo zlevňování potravin, přetrvávalo ale zvýšené tempo růstu cen ve službách. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o březnové inflaci ve středu.
„V průběhu března zřejmě oproti předchozímu měsíci pokračoval mírný pokles cen potravin, konec období zimních dovolených přinesl tradiční zlevňování rekreací a příznivý vývoj na energetickém trhu patrně udržel na uzdě i ceny spojené s bydlením. Zdražovaly naopak pohonné hmoty, téměř jistě i oděvy a obuv, stravování a ubytování a také výrobky pro domácnost,“ uvedl hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil. Podle něj ceny v březnu ve srovnání s únorem vzrostly o 0,1 procenta, meziroční inflace zůstala na dvou procentech.
Dvouprocentní růst cen ve srovnání s loňským březnem očekávají rovněž analytici Raiffeisenbank. „Inflaci táhly dolů především ceny potravin, kde se projevují dvouciferné poklesy cen zemědělských výrobců, snížení DPH z 15 procent na 12 procent či konkurenční boj o zákazníka. Podle naší predikce tento trend pokračoval i v březnu,“ uvedli. Upozorňují ale na zdražení pohonných hmot a na pokračující růst cen služeb, který označuje za proinflační riziko i ČNB.
Podle analytiků České spořitelny by se inflace v březnu mohla dostat pod dvouprocentní hranici a dosáhnout 1,8 procenta. „Některá data naznačují další pokles cen potravin a cen energií. Naopak proinflačně stále působí ceny služeb, růst cen ropy a slabá koruna,“ uvedli.
V dalších měsících čekají analytici České spořitelny mírné zrychlení inflace nad dvě procenta. „Ačkoliv inflační tlaky výrazně zeslábly, stále jsou v české ekonomice přítomny. A pokud se naplní očekávání postupného ekonomického oživení, ve druhé polovině letošního a v příštích dvou letech by se inflace měla pohybovat nad inflačním cílem,“ uvedli. Průměrná letošní inflace podle nich dosáhne 2,2 procenta po loňských 10,7 procenta.
V únoru meziroční inflace v Česku klesla na dvě procenta z lednových 2,3 procenta. Analytici ale varovali, že ještě nelze hovořit o úplném překonání inflace, upozorňovali zejména na rychlejší růst cen služeb. Zpomalení inflace také neznamená návrat cen na dřívější úroveň, ale nižší tempo jejich růstu.