Januš: Jak číst výměny advokátních šéfů? A povede ČAK Monika Novotná?

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Nový rok začal v advokacii a v poradenství zostra. Šéfa změnily české kanceláře EY i White & Case, v Havel & Partners tradičně velkolepě povyšovali a další dva partnery ohlásili třeba i ze Skils. Do toho se projekt Legal TV, za nímž stojí Michal Žižlavský, přejmenoval na leagleone a místopředsedkyně České advokátní komory Monika Novotná jeho prostřednictvím oznámila, že nevylučuje, že by za dva roky chtěla vést Českou advokátní komoru.

Magdalenu Souček vystřídala v čele českého EY se začátkem roku 2022 Martina Kneiflová. „Není potřeba dělat nějaké radikální změny. Nicméně to, co se do budoucna bude měnit, je komplexnost našich služeb a jak jsou navzájem provázané. Mnohem víc než v minulosti se na projektech prolínají různé specializace. A to propojení bude stále silnější vzhledem k tomu, že problémy firem jsou čím dál komplexnější,“ prozradila o svých plánech v rozhovoru pro Forbes, jehož přepis teď stránky EY otevírá. 

Toto vnímání reality současného poradenského trhu se jasně značí i v zatím posledním povyšování v Havel & Partners. Kancelář totiž mezi své ekvity partnery přizvala i marketingovou ředitelku Veroniku Dvořákovou. V největší české právní firmě v zemi je tak v tuto chvíli na jedné z nejvyšších pozic žena, která je sice vystudovanou právničkou, ale advokacii jako takové se nevěnuje. I když pro klienty kanceláře pracuje také – radí jim třeba, jak komunikovat a mediálně fungovat v právních kauzách. A rovněž z něčeho takového může být do budoucna úplně nová – tedy v poměrech České republiky – advokátní specializace.

Změny ve White & Case pak ukazují další zajímavou souvislost. Právě s touto značkou jsou totiž nejspíše spojeni čeští advokáti, kteří působí na těch nejvyšších příčkách v mezinárodní advokacii, nebo si je alespoň na nějaký čas vyzkoušeli. Dosavadní pražský šéf Petr Pánek má mít totiž nyní na starosti rozvoj kanceláří White & Case v jihovýchodní Evropě. Jeho předchůdce David Plch zamířil svého času rovněž výš, když se bankovnímu trhu věnoval z šéfovské pozice nejen pro Evropu, ale rovněž Střední Východ a Afriku.

Skils a její dva noví partneři dokazují, že Karel Muzikář a jeho lidé značku Weil, Gotshal & Manges vlastně už dlouho k ničemu nepotřebovali a v českém prostředí ji přerostli. A i to, že ať již budou v advokacii vládnout jakékoliv trendy, pořád primárně půjde o lidi, kteří se jí budou v těch kterých firmách věnovat.

Z Legal TV je leagleone a uvidíme, co projektu změna názvu přinese. „Nevylučuji, že bych za dva roky chtěla vést Českou advokátní komoru,“ uvedla v rozhovoru právě pro toto médium místopředsedkyně České advokátní komory a partnerka Rödl & Partner Monika Novotná. Možná si vzpomenete, jak mi Robert Němec ještě před volbami říkal, že by byl předsedu Komory ochoten dělat nejspíše jen na omezenou dobu. Možná ale také víte, že Martina Vychopně měl na předsednickém postu vystřídat v polovině jeho třetího období podle tehdejších dohod David Uhlíř. Tenhle dojednaný plán ale zhatila Uhlířova nominace na ústavního soudce, jímž je dodnes. Takže uvidíme, kdo tu Komoru za ty dva roky vlastně povede. Je to ještě dlouhá doba.

Předchozí

Pavlová: Na většině nového stavebního zákona panuje shoda

Dubanská: Telemedicína je v zahraničí běžnou součástí zdravotnictví

Další