„Na novém stavebním zákoně jsme pracovali čtyři roky. Předcházel mu věcný záměr. Na tom, že je potřeba celý nový, panuje myslím shoda napříč politickým i odborným spektrem. Poslední velká novela stavebního zákona z pera ministerstva pro místní rozvoj je účinná od roku 2018, a při té se opravdu zjistilo, že pokud se má něco rapidně změnit a pokud se má urychlit a zjednodušit příprava staveb, tak nevede cesta jinudy než přes nový stavební zákon,“ zhodnotila současnou situaci ve stavebním právu na úvod Lawyers & Business: FORUM Marcela Pavlová, bývalá náměstkyně ministryně pro místní rozvoj. Podívejte se na celý videopořad.
„U legislativních prací jsem byla od začátku až do konce a myslím, že nový zákon není zase až tak špatný. Uvidíme, s jakým záměrem přijde nová vláda. Má myslím hlavní problém s tím, kde budou stavební úřady a jestli budou rozhodovat v přenesené působnosti, tak jako dnes, nebo jestli začnou rozhodovat stát a státní úředníci. Ale jinak si myslím, že na valné většině věcí, které v novém zákoně jsou, panuje shoda,“ dodala v rámci svého úvodního slova.
I přes veto Senátu schválila předchozí Poslanecká sněmovna nový stavební zákon. Je tak součástí právního řádu a postupně má nabývat účinnosti, a to až do 1. července 2023. Nová vláda Petra Fialy ale již ohlásila, že jej chce významně měnit. Je to rozumné? A jaký vývoj situace lze nyní očekávat? O tom v dalším vydání pořadu Lawyers & Business: FORUM diskutovali bývalá náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Marcela Pavlová, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza, výkonná ředitelka Svazu měst a obcí Radka Vladyková a partner advokátní kanceláře PRK Partners Roman Pečenka.