Sedláková a Dohnal zkoumají, kolik platit v advokacii

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Dalším ústavním soudcem by se mohl stát akademik Milan Hulmák, který má ale rovněž zajímavou zkušenost s tou největší advokacií. Jakub Dohnal z Arrows i Jana Sedláková na sociálních sítích zkoumají, kolik je optimální platit v advokacii. A umělou inteligenci a její vstup do práva řeší také slovenští podnikoví právníci. 

Jana Sedláková, řídící partnerka Sedlakova Legal, je velmi aktivní na sociálních sítích, a to nejen na Linked-Inu, což je pro advokáty aktuálně typické, ale rovněž na Instagramu. Právě tam sdílela anketu ohledně odměňování koncipientů. Ptala se například, kolik je fér nástupní mzda pro  začínajícího koncipienta v Brně. 30, 35, 40? Ale k tomu ještě odměny z měsíční fakturace… Jakub Dohnal pak otevřel na Linked-Inu téma fakturace trvale spolupracujících advokátů. Má být 30 procent z vyfakturované částky? Nebo 35, či 40?

Jana Sedláková i Jakub Dohnal, CEO Arrows, patří k nejdůležitějším právním inovátorům a sympatie si získávají i tím, že jsou ochotni a schopni své úspěchy, ale také neúspěchy sdílet. Budeme rádi, když se více dozvíme taktéž o jejich aktuálních „šetřeních“.

„Prezident republiky Petr Pavel předložil (…) Senátu Parlamentu České republiky žádost o vyslovení souhlasu se jmenováním Doc. JUDr. Milana Hulmáka, Ph.D. do funkce soudce Ústavního soudu,“ zveřejnil na svém webu tento týden Pražský hrad. U Ústavního soudu jsou nyní dvě volná místa, lze předpokládat, že ty obsadí Pavlovi dřívější nominanti soudce Nejvyššího správního soudu a profesor Právnické fakulty Univerzity Karlovy Zdeněk Kühn a advokátka Lucie Dolanská Bányaiová. 

Docent Hulmák, který je advokátem, ale myslím, že ještě výrazněji akademikem, by mohl nastoupit na místo, které začátkem příštího roku uvolní Jiří Zemánek. U současného Ústavního soudu se tak stane prvním člověkem se zkušeností z té největší advokacie. V minulosti totiž spolupracoval rovněž s kanceláří Havel & Partners. 

Ohlédněme se ale také za deseti lety Radomíra Suchánka, které se tento týden u Ústavního soudu završily. „Doktor Suchánek přišel na Ústavní soud z akademického prostředí, byť se věnoval i expertní a legislativní činnosti. V minulosti byl rovněž náměstkem na Ministerstvu zdravotnictví, členem Vládního výboru pro Evropskou unii, členem Státní volební komise, členem Rady vlády pro lidská práva, Rady vlády pro rovné příležitosti žen a mužů nebo poradcem místopředsedy Senátu. Na Ústavním soudu byl v uplynulých deseti letech soudcem zpravodajem ve 33 plenárních řízeních a ve 2890 řízeních senátních,“ připomněl na webu Ústavního soudu jeho generální sekretář Vlastimil Göttinger.

A podívejme se ještě na Slovensko, kde nedávno proběhla Konferencia Podnikových právnikov, za níž stojí Únia podnikových právnikov SR, výrazně věnovaná umělé inteligenci a jejímu vstupu do právního života. „Oblasť AI má v poslednej dobe neuveriteľne dynamický rozvoj a musíme sa ňou intenzívne zaoberať aj my. Umelá inteligencia bude skôr alebo neskôr neodmysliteľnou súčasťou činností všetkých firiem a podnikoví právnici na to musia byť pripravení,“ řekl k tomu ještě před konferencí predseda Únie podnikových právnikov SR Marián Cesnek. Podobně jako ti v České republice ale i slovenští podnikoví právníci řešili téma práce z domova.

Předchozí

LB FORUM: Lichtenštejnové nabízejí Česku výhodný smír

Změny zákoníku práce: Dovolená pro dohodáře a další

Další