Lawyers & Business pokračuje ve spolupráci s partnerem společnosti Wardens Stanislavem Servusem, advokátem a předním českým odborníkem na toto téma, v pravidelném seriálu, který vás provede různými nástrahami nástupnictví. Třetí díl je o nástupnickém plánu a family business governance.
V minulém článku jsem se věnoval primárně osobě předávajícího majitele, otázce jeho představy o budoucnosti (vizi) a základní typologii předávajících majitelů. V tomto článku bych rád navázal stručným představením hlavních prvků nástupnického plánu a základními prvky tzv. family business governance.
Jak je zřejmé z předcházejících článků, nástupnictví a předání vybudovaného majetku, tj. rodinné firmy, na členy rodiny je pro většinu předávajících podnikatelů jedním z nejnáročnějších životních projektů. A to s ohledem na propojení „systémů“ rodiny, vlastnictví a podnikání, resp. managementu, kdy každý z těchto systémů (či světů) funguje na jiných principech. Proto je vhodné k mezigeneračnímu předání na členy rodiny přistupovat jako k samostatnému a pro rodinu i firmu zásadnímu projektu. Projektu, který má cíl a určitý rámec a řád, a je samozřejmě řízen. Je vyhodnocován a případně vhodně korigován.
Pro každý komplikovanější projekt, zejména týká-li se rozsáhlejšího majetku a více osob, je pak vhodné mít určitý plán, tj. „nástupnický plán“ (succession plan). Níže představím jeho možné hlavní prvky: