Servus: Základní body nástupnického plánu

|

Lawyers & Business pokračuje ve spolupráci s partnerem společnosti Wardens Stanislavem Servusem, advokátem a předním českým odborníkem na toto téma, v pravidelném seriálu, který vás provede různými nástrahami nástupnictví. Třetí díl je o nástupnickém plánu a family business governance.

V minulém článku jsem se věnoval primárně osobě předávajícího majitele, otázce jeho představy o budoucnosti (vizi) a základní typologii předávajících majitelů. V tomto článku bych rád navázal stručným představením hlavních prvků nástupnického plánu a základními prvky tzv. family business governance. 

Jak je zřejmé z předcházejících článků, nástupnictví a předání vybudovaného majetku, tj. rodinné firmy, na členy rodiny je pro většinu předávajících podnikatelů jedním z nejnáročnějších životních projektů. A to s ohledem na propojení „systémů“ rodiny, vlastnictví a podnikání, resp. managementu, kdy každý z těchto systémů (či světů) funguje na jiných principech. Proto je vhodné k mezigeneračnímu předání na členy rodiny přistupovat jako k samostatnému a pro rodinu i firmu zásadnímu projektu. Projektu, který má cíl a určitý rámec a řád, a je samozřejmě řízen. Je vyhodnocován a případně vhodně korigován. 

Pro každý komplikovanější projekt, zejména týká-li se rozsáhlejšího majetku a více osob, je pak vhodné mít určitý plán, tj. „nástupnický plán“ (succession plan). Níže představím jeho možné hlavní prvky:

Celý text si můžete přečíst v Lawyers & Business č. 1/2023. Můžete si ho zakoupit například na mojecasopisy.cz.

Snímek obrazovky 2023-01-31 v 10.11.37
Předchozí

Jeden svět i o advokátech, „nový“ Brodec i Peterka v Chorvatsku

Matzner: K čemu lze využít přídatné spoluvlastnictví

Další