White & Case bere jednu cenu za druhou a Pokorný spustil Klub rváčů

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Aktuální dny jsou ve znamení soutěží, žebříčků a dalších hodnotících událostí. Ještě před tím, než příští týden v úterý vyhlásíme 100 nejzajímavějších a nejinspirativnějších advokátních kanceláří podle Lawyers & Business a také vítěze celkem 11 letošních kategorií, a také před tím, než v pátek poznáme Právníky roku v žebříčku České advokátní komory a epravo.cz, ohlédněme se ještě za cenami Chambers Europe. Upozorněme ale také na podcast, který připravuje advokát Radek Pokorný nebo na advokátní aktivity spojené s aktuálním ročníkem festivalu Anifilm.

White & Case je nejen v České republice aktuálně ve výborné formě. Obratově tradičně patří k těm největším kancelářím, zároveň je ale tou firmou, která má jasný respekt trhu. Díky velkolepým mandátům, spojeným třeba s expanzí skupin PPF nebo Carlyle, i právnímu a byznysovému umu svých lidí. Sbírá tak aktuálně také jednu za cenu za druhou, za Českou republiku je kanceláří roku v rámci výběru IFLR Europe Awards 2024 a také podle Chambers Europe, kde se stala rovněž Evropskou firmou roku. Do nominací Chambers za Českou republiku mimochodem patří kanceláře Baker McKenzie, Clifford Chance, Dentons, Kocián Šolc Balaštík a Wolf Theiss, což dává v některých ohledech o českém trhu zase trochu jiný obrázek, než jak jsme na něž mnohdy zvyklí se dívat. Českých výběrových projektů se White & Case, nedávno slavící také „deal roku“ v hodnocení CEE Legal Matters, dá se říci už tradičně, neúčastní. Nezapojila se ani do našich brzy vyhlašovaných Advokátních kanceláří roku. Ty tak budou mít, což už nyní mohu alespoň v tomto náznaku prozradit, jiného vítěze.

Čeho se bude a nebude účastnit, si po léta jasně vybírá i vlivný advokát Radek Pokorný z kanceláře Pokorný, Wagner a partneři. Aktuálně vstoupil do veřejného prostoru společným podcastem s novinářem Ondřejem Koutníkem Klub rváčů. V něm dává nejen nahlédnout do svého světa, oba muži budou také zvát k rozhovorům zřejmě exkluzivní hosty. Dostupný je už díl s bývalým premiérem Bohuslavem Sobotkou, k němuž Pokorný měl a má dlouhodobě blízko. „Klub rváčů? Když mluvíme o rvaní, neznamená to, že se tady budeme prát. Mluvíme o rvaní se metaforickém, intelektuálním a byznysovém. Jenom jednoduché a průměrné věci jsou zadarmo, o ty důležité je potřeba bojovat, porvat se. Každá země je dobrá tak, jak pracovití a inovativní jsou její lidé,“ představují svůj podcast autoři v obecné rovině.

Mavericks mají zase blízko k autorskému a hernímu právu a logicky také k právním souvislostem animací. Není tak divu, že právě jejich partner Jaroslav Menčík vedl na právě probíhajícím festivalu Anifilm – na němž se mimochodem velmi aktivně řešil nástup umělé inteligence do kreativního průmyslu a také její právní souvislosti, třeba i s Veronikou Macurovou Křížovou z kanceláře Kříž a partneři nebo s Markem Martinkou z Maaars advokáti – workshop „Právní aspekty ve videoherním průmyslu“. S takto znějící synopsí: „Je fajn si založit firmu, nebo je to lepší bez ní? Jaké jsou ne/výhody právní entity? A jak je to se smlouvami s vývojáři? A vůbec, máte další právní otázky?“ Zkrátka, advokáti mají mnoho možností uplatnění a vůbec to nemusí být nuda.

Předchozí

Prognóza bankovní asociace: HDP vzroste na 1,4 procenta

Angyalossy vystoupil na Právnické fakultě v Záhřebu

Další