Januš: V roce 2022 se znovu začne přepisovat advokátní trh

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Rok 2022 bude pro advokacii zásadní. Pravděpodobně v něm odstartují procesy, které povedou k významným změnám na českém právním trhu. Uvidíme to, i když se ohlédneme za letošním děním v českém právu a dáme si jej do kontextu. Chuť ukousnut si z právního trhu nový kus má totiž stále více hráčů.

Za prvé, do českého právního prostředí vstupují noví mezinárodní hráči. Do Arrows investuje ETL, s rutland & partners spolupracuje Andersen Global. Patrně nejen z Eversheds Sutherland, kde došlo k výměně řídící partnera, pak množství lidí míří do v České republice nové a zatím spíše tajuplné firmy Aegis Law. Zejména Arrows plánuje zamířit mezi největší právní firmy působící v České republice.

Za druhé, nikterak nezaostávají ani nynější největší české právní firmy. Havel & Partners například spoluvytvořila advokátně-technologické řešení Certoo. Jdou tak stále dál, zároveň jsou skvěle etablované a mohou jen navazovat na své dosavadní úspěchy. 

Za třetí, Českou advokátní komoru nově vede Robert Němec, který jinak šéfuje rovněž další z hlavních českých advokátních kanceláří, PRK Partners. I ta je lídrem v právních inovacích, když dlouhodobě spolupracuje s českou jedničkou v právních informačních systémech Wolters Kluwer. A rovněž Česká advokátní komora chce významně pokročit v technologiích. Bez nich to už opravdu nepůjde.

Za čtvrté, profilují se nové osobnosti, které na advokacii nahlížejí zcela moderně a bez jakéhokoliv historického a společenského zatížení. Do budoucna tak mohou v jejím směřování sehrát významnou roli. Pozornost se jistě vyplatí věnovat třeba aktivitám nové místopředsedkyně České advokátní komory Michale Plachké. 

Za páté, i když centrem advokacie logicky zůstane Praha, regiony budou dále posilovat svou důležitost. Už nyní se v nich objevují zajímavé – a opět řadou faktorů tolik nezatížené – firmy, které mohou být rovněž výrazné v dalším směřování právního poradenství. 

Za šesté, dál budou vznikat advokátní butiky, které si rovněž ukousnou část trhu. Z poslední doby můžeme zmínit například kancelář dubanská & co., kterou po odchodu z Taylor Wessing založila Barbora Dubanská. 

Za sedmé, o výraznější prostor si plánují říct také některé menší a střední firmy. Velkým přerodem prochází třeba kancelář Jiřího Matznera, která nově vystupuje pod značkou Matzner legal. Nové plány ohlásil třeba i Stanislav Mečl, jehož firma se přejmenovala na Suchanová Mečl.

Za osmé, stále ještě nový nejvyšší státní zástupce Igor Stříž chce podporovat takzvané odklony, byl by například rád, aby žalobci s viníky častěji uzavírali dohody o vině a trestu. I to je příležitost pro advokáty.

Za deváté, inovace a moderní přístup lze očekávat rovněž od února nastupujícího děkana pražské právnické fakulty Radima Boháče. Pro advokáty může být vývoj na fakultě zajímavý třeba  i vzhledem k odborné a hlavně „praktické“ úrovni, kterou by mohli mít její studenti a čerství absolventi.

A konečně, za desáté, změny, pro advokáty snad pozitivní, lze očekávat rovněž od nového ministra spravedlnosti Pavla Blažka. 

Rok 2022 bude těžký. Zejména kvůli ekonomické realitě, jež bude pro řadu obchodních společností a podnikatelů nejspíše fatální. I s tím si ale advokátní trh umí poradit, cynicky řečeno, stačí se jen ve „svém“ průmyslovém sektoru zaměřit na insolvence. A co z toho všeho vyplývá? Příležitostí bude hodně, zájemců o jejich uchopení ale ještě více. A kdo bude chvíli stát, zůstane opodál. 

Předchozí

Business Network vede v Česku Diana Masopust

LB FORUM: Co bude se stavebním zákonem?

Další