Koho volit do představenstva ČAK? Pomůžou vám rozhovory a ankety Lawyers & Business

|

V Lawyers & Business jsme se v uplynulých měsících výrazně věnovali nadcházejícím volbám do vedení České advokátní komory. Nabídli jsme vám čtyři kulaté stoly s vybranými kandidáty do představenstva Komory, dvě velké ankety a rovněž množství souvisejících rozhovorů. Na jednom místě teď najdete shrnutí toho nejzajímavějšího z nich.

Lawyers & Busines: FORUM diskutují vybraní kandidáti do představenstva České advokátní komory, každou ze čtyř kandidujících platforem vždy reprezentuje jedna advokátka či jeden advokát. Jsou k dispozici čtyři vydání: Advokáti ve veřejném prostoru a požadavky na jejich etiku a Digitalizace a elektronická advokacie + Rozšiřování služeb poskytovaných advokáty a Služby a komunikace České advokátní komory a Vzdělávání advokátů.

Nejlepším předsedou České advokátní komory by byl Robert Němec, říká si už několik let řada advokátů. On to ale odmítá, musí se věnovat své partnerské funkci v advokátní kanceláři PRK Partners. „Pokud by se to podle výsledku voleb ukázalo jako nezbytné, pak jsem pochopitelně připraven se této funkce dočasně ujmout, a to pod podmínkou výrazné podpory dalších členů představenstva, nejspíše na omezenou dobu třeba dvou let, spíše než na celé volební období,“ říká v rozhovoru pro Lawyers & Business současný místopředseda České advokátní komory.

Ladislav Smejkal je výrazným partnerem globálně největší právní firmy Dentons, ze všech kandidátů do představenstva České advokátní komory tedy reprezentuje opravdu tu největší advokacii. Zkušenosti z mezinárodních firem chce nyní Komoře podle svých slov vrátit. Kampaň bere velmi zodpovědně: sepsal vlastní program, spustil webové stránky a o podpoře a tématech mluví s řadou svých kolegů. Změny, které by chtěl prosadit, se týkají čtyř oblastí: elektronizace, komunikace, prezentace Komory a servisu jejím členům. Podrobně jsme je rozebrali v rozhovoru pro Lawyers & Business.

Pavel Kroupa a Michala Plachká jsou možná nejvýraznějšími zástupci platformy Komora 2.0, která se rovněž uchází o přízeň advokátů ve volbách do představenstva České advokátní komory. „Za naprosto zásadní považuji udržení základních hodnot advokacie, avšak za současného posunutí ČAK do 21. století – ať už ve formě její digitalizace, komunikace nebo přístupu ke svým členům,“ říká v našem rozhovoru Pavel Kroupa a Michala Plachká na jiném místě podotýká: „Ráda bych Komoru posunula do pozice organizace, která je tady pro advokáty a na kterou se advokáti mohou spolehnout jako na svého partnera při výkonu jejich povolání. Aby tedy ČAK advokáty nejen kárala a trestala, ale také jim radila a pomáhala.“

Platformora Otevřená advokacie, nejvýrazněji zastupovaná Tomášem Nahodilem a Adélou Šípovou, budí před podzimními sněmovními volbami největší vášně. Zatímco pro některé se konečně někdo nebojí pojmenovat problémy pravými názvy a otevírat i nepříjemná témata, pro jiné je kandidátka až příliš destruktivní a zbytečně konfliktní. „Motivem pro nás byla určitá frustrace z toho, že určité věci, které jsou běžné, nejde v Komoře prosadit, a jak obtížně se s Komorou z pozice obyčejného advokáta komunikuje. Jakýkoliv návrh na zlepšení je současným vedením vnímán jako útok,“ popisuje v rozhovoru pro Lawyers & Business. „Přiblížila se přirozená generační obměna. Není třeba se jí bát. Došlo k ní už v notářské i exekutorské komoře a povedla se,“ říká pak na jiném místě Tomáš Nahodil.

Nabídli jsme rovněž dvě ankety. V první jsme se ptali na tyto čtyři otázky: S jakými záměry kandidujete do představenstva České advokátní komory? + S kým si umíte představit mimo vaši platformu spolupráci a s kým naopak ne? +  Kdo by měl být po volbách předsedou či předsedkyní České advokátní komory? + V případě dostatečné podpory, ucházel(a) byste se o tuto funkci i vy sám (sama)?

V druhé pak jsme navázali: Co byste se v novém představenstvu České advokátní komory (ČAK) snažil(a) prosadit jako vůbec první? + Jak by podle vás měla vypadat ČAK touto dobou za čtyři roky? První anketu najdete v Lawyers & Business čísle 7-8/2021, druhou v čísle 10/2021.  V elektronické verzi jej můžete zakoupit na Alza.cz, a to tady a tady.

Předchozí

Valášek: Videokonference mohou v insolvencích hodně pomoci

KPMG Legal výrazně posiluje tým zaměřený na finanční trh

Další