Rok 2022: Nové kanceláře, noví šéfové a přesuny velkých jmen

|

Advokacie a právo pohledem Jana Januše – Které advokátní kanceláře v roce 2022 překvapily ohlášenou fúzí? Ve kterých právních firmách se letos vyměnili šéfové? A která velká právnická jména změnila letos svá působiště? Čas letí snad stále rychleji a tak jistě i vám přijde vhod si rok 2022 a dění v advokacii zrekapitulovat.

Tohle byla beze sporu v advokacii zpráva roku, podobná třeba tomu, když Karel Muzikář a jeho společníci opustili značku Weil, Gotshal & Manges a stali se vysloveně českými Skils: Kanceláře Brož & Sokol & Novák a tdpA ohlásily spojení, od začátku roku 2023 začnou fungovat jako Sokol Novák tdpA.

Podobně důležitá je rovněž v druhé polovině prosince oznámená fúze kanceláří Chrenek, Kotrba, dříve Jansta, Kostka, a Toman & Partneři.

Letošek byl také ve znamení střídání šéfů. Předseda České advokátní komory Robert Němec skončil stejně jako Jan Kohout na sdílené pozici managing partnera PRK Partners a Radana Kubra tak v této funkci doplnil Václav Bílý. Řídícím partnerem KŠB je po Petrovi Kasíkovi nově Pavel Dejl. Ve Squire Patton Boggs vystřídal Radka Janečka Rostislav Pekař. Z Noerru odešel Bořivoj Líbal, Barbara Kusak jej tak vede v České republice opět sama. 

Líbal se následně připojil po bok Bernharda Hagera, s ním spoluřídí českou kancelář Eversheds Sutherland. Už od začátku roku má nového šéfa také česká kancelář White & Case, kdy Petra Pánka vystřídal Vít Stehlík

Bohaté personální dění pak probíhalo v kanceláři Arrows ETL Global. Jejím CEO je nově Jakub Dohnal, důležité je také posílení Vojtěcha Suchardy, který má z Prahy koordinovat všechny advokátní praxe skupiny ETL. Do firmy zamířil z Havel & Partners Jiří Halaburt, nový šéf pražské kanceláře, českobudějovickou část zase rychle rozvíjí nový partner Petr Valent.

Mnohá silná právnická jména byla letos v pohybu. Do Deloitte Legal přešla ze Squire Patton Boggs Hana Gawlasová a z Havel & Partners Ludvík Juřička. Naopak Tomáš Babáček z kanceláře odešel a založil si vlastní firmu Verdian. Už od února je v Rowan Legal Jan Frey, dřívější expert Havel & Partners či KPMG. Do Dentons nově zamířil například Zdeněk Kučera z Kinstellaru, kancelář zaujala na globální úrovni třeba i svým vstupem do Indie. Kancelář ale rovněž zaznamenala odchod svého dřívějšího šéfa, Ladislav Štorek totiž přešel do CSG. Personáliemi na sebe opakovaně upozorňovala také nová kancelář Aegis Law, zaujal i vznik kanceláře Richter & Léko Advokáti.

Zajímavé bylo personální dění i mimo advokacii: Nejvyšší správního soud od letoška nově vede Karel Šimka. Nového děkana má Právnická fakulta UK v Praze, a to Radima Boháče. A profesor mezinárodního práva Vladimír Balaš se stal ministrem školství. 

A podíváme-li se alespoň lehce na Slovensko, připomeneme si, že novým předsedou Slovenské advokátní komory je Martin Puchalla, který nastoupil na místo uvolněné Viliamem Karasem, tehdy novým ministrem spravedlnosti. Jak ale víme, vláda Eduarda Hegera padla, a tak uvidíme, co to pro další právní personálie na Slovensku vlastně bude znamenat.

Předchozí

Exekutoři spustili nový statistický web s aktuálními údaji

NAKIT dočasně povede Jan Ďoubal

Další